top of page

TASARIMLAR

Ekmek Kağıdı

Her toplumun kendine has kültürü ve kültür ürünleri vardır. Kültür mirası bir toplumun kimlik belgesi gibidir, ait olduğu topluma hakkında önemli bilgiler verir. Ekmek, üzerine kutsallık yüklenen ve mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan ana besin maddesidir. Türk, Kürt ve Arap toplumunda ekmek her yönüyle kutsaldır. Sadece bu toplumlarda değil, diğer toplumlarda ya da dinlerde de ekmek kutsallık yönüyle karşımıza çıkmaktadır. Bu kutsallık, üzerine yemin etmeye kadar gitmektedir. Bir besin maddesi olmaktan çıkıp dini bir sembol olarak da kullanılmıştır. Ekmek kağıdı Kanaryada yaşayan semt sakinlerinin kültürlerini temsel etmektedir. Kanarya mahallesi aldığı göç ile birlikte mahalle dinamiği 3 kültürden oluşmaktadır. 

Ekmek Kağıdı,  Kanaryada yaşayan semt sakinlerinden alınmış 3 farklı ekmek tarifinden oluşmaktadır. Bu tarifler Türk, Kürt ve Arap kültürüne aittir, bu sebeble tüm tarifler bu kültürlerin dillerine çevrilerek kağıtta yer almaktadır. Ekmek çeşitleri farklı olsada malzemeleri çok benzer olup kültürler arası ortaklığa dikkat çekmektedir. Ekmek Kağıdı tasarlandıktan sonra Kanarya mahallesinde bulunan fırınlara dağıtılmıştır ve fırınlar gelen müşterilere ekmekleri bu kağıda sarıp vermiştir. Tasarımda kullanılan kağıt tercihi; samanlı kağıttır. Samanlı kağıt mahalledeki fırınların her zaman kullandıkları kağıt yapısından yola çıkılarak seçilmiştir. Bu tasarım mahalle içinde "Komşumda ne/nasıl pişiyor?" sorunusu sordurtmayı hedefleyip yemek kültürü üzerinden ortaklık bulma arayışımı desteklemektedir.

ekmekkagıdıkareArtboard 1.jpg
ekmekkagıdıkareArtboard 2.jpg
press to zoom
press to zoom
ekmekkağıdı
press to zoom
ekmekkağıdı
press to zoom
ekmekkağıdı
press to zoom
ekmekkağıdı
press to zoom
1/1
Kanarya Yemek Kitabı

Yemek, bireysel ve toplumsal yönleri olan bir kültürel unsurdur. İnsan, fizyolojik yapısı itibariyle yemekle doğrudan ilişkili olduğu kadar, içinde yaşadığı kültürün de etkisinde olan bir yemek duygusuna sahiptir. Bu açıdan yeme-içmede göçebe ve yerleşik yaşam biçimleri arasında farklılıklar vardır ve bu farklılık yeme kültürü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Kanarya Yemek Kitabı mahalle sakinlerinden aldığım yemek tariflerinden oluşmaktadır. Her yemek tarifi Türkçe, Kürtçe ve Arapça olacak şekilde 3 dile çevrilmiştir. Yemek kitabı üç bölümden oluşmaktadır, bu bölümler; çorba, ana yemek ve tatlı. Her bölümün kendine ait bir rengi ve bölümler arası mahalle içinde çekilmiş fotoğraflara yer verilmiştir. Sayfa tasarımında yemeğin adıyla birlikte kullanılan ana malzemeler verilmiştir ve her sayfa kitapçıktan bağımsız çıkarılıp kullanılabilir.  Yemek çeşitleri farklı olsada malzemeleri çok benzer olup kültürler arası ortaklığa dikkat çekmektedir.  Tüm kitapçığın girdiği cep ise mahalle ruhuna uyan kendi diktiğim tasarım korumakta.

pazı.jpg
pazı2.jpg
mandalın.jpg
etlıpatates.jpg
etlipata.jpg
press to zoom
press to zoom
press to zoom
kanaryamenu
press to zoom
kanaryamenu
press to zoom
kanaryamenu
press to zoom
1/1
Kanarya Bez Çanta

Kültür ve dil kavramlarının birbiriyle sıkı sıkıya ilişkili olduğu bilinmektedir. Dil ve kültür arasındaki bu ilişki, anlam bilimi düzeyinde, o dilin söz varlığında en belirgin şekilde kendini göstermektedir. Bir dilin söz varlığı, o dili konuşan halkın gelenekleri, inançları ve yaşama bakış ları hakkında genel bilgiler verir. Bu nedenle bir halkın yaşayışında meydana gelen değişiklikler o halkın konuştuğu dili ve söz varlığını doğrudan etkiler. 

Kanarya Bez Çanta mahalle sakinlerinin alışverişte kullanılabilmesi için tasarlanmıştır. Bez çantalarda "Hoşgeldin", "Seni Seviyorum" ve "Nasılsın?" kelimeleri yine 3 dilde kelimeler lazer kesim kestirilerek spray boyayla tasarımcı tarafından yazılmıştır. Bez çantaların amacı mahalle sakinlerinin gün içerisinde kendi dilleriyle olan rastlantısını ve farklı kültürden insanların komşusunun, arkadaşının kısaca aynı mahalleyi paylaşan herkesin  bu dillerle olan bağdaşımını kuvvetlendirip kelime argümanlarıyla sözcüklerin dağılımına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Ekran Resmi 2021-06-05 20.06.04.png
Ekran Resmi 2021-06-05 20.06.17.png
bottom of page